SADRŽAJ PO
OBLASTIMA
Književni programi
Likovni programi
Scenska umjetnost
Muzički programi
Arhivska i bibliotečka građa, studije, knjige...
Organizacije, institucije, društva
Manifestacije, festivali
Portreti
Muzejske izložbe
Galerije, foto reportaže, video zapisi





 
| Naslovna | O projektu | Saradnički program | Linkovi | Kontakt |

 

 

 

15.07.2010.

GRAD THEATRE CITY BUDVA

Izložba:
IZMEĐU TIŠINE I EKSPLOZIJE BOJA

Slike i crteži
VASO NIKČEVIĆ i
PEKO NIKČEVIĆ



       U crkvi Santa Marija u Budvi, 15.07.2010.god. otvorena je izložba "Između tišine i eksplozije boja". Slike je izložio Vaso Nikčević, a crteže Peko Nikčević. Izložbu je otvorila Ljiljana Zeković, istoričar umjetnosti. Selektor likovnog programa Grad teatra je Stanko Papović.



Stanko Papović


       Selektor likovnog programa Grad teatra, Stanko Papović je pozdravio prisutne i upoznao ih da sa ovom izložbom počinje likovni segment Grad teatra.



Sanja Stijačić


       Na otvaranju izložbe nastupila je i Sanja Stijačić, koja je svirala flautu.



Vaso Nikčević


       Vaso Nikčević je rođen 1964. godine u Nikšiću. Diplomirao je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu u klasi profesora Živojina Turinskog. Prvu samostalnu izložbu je imao u galeriji “Arkada” u Budvi 1991. godine i još osamnaest, od toga najviše u Beogradu, potom u Nikšiću, Podgorici, Herceg Novom, Baru, Parizu, Tivtu i Sarajevu. Dobio je nagradu Petra Lubarde za slikarstvo u Beogradu 1991. godine i Nagradu za slikarstvo Milunović, Stijović, Lubarda u Podgorici 1996. godine. Vaso Nikčević živi i radi u Budvi.


Peko Nikčević
Peko Nikčević


       Peko Nikčević je rođen  je 1959. godine u Nikšiću. Završio je Višu pedagošku akademiju, odsjek likovno vaspitanje u Nikšiću 1984. godine. Iste godine upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Sarajevu, odsjek vajarstvo kod prof. Koste Angeli Radovanija. Diplomirao je 1989. godine kod prof. Alije Kučukalića. Magistrirao je 1993. godine na Fakultetu likovnih umjetnosti u Beogradu kod prof. Vladimira Komada. Član ULUBIH-a od 1990. godine, a ULUCG-a od 1994. godine. Bio je stipendista fonda za mlade talente „Moša Pijade“. Redovni profesor je na FLU Priština na predmetu Skulptura u kamenu. Direktor je Centra za kulturu u Nikšiću.


       Izložbu je otvorila i o likovnom stvaralaštvu dvojice umjetnika govorila Ljiljana Zeković, istoričar umjetnosti.


Ljiljana Zeković, Peko i Vaso Nikčević
Ljiljana Zeković


       Ljiljana Zeković, istoričar umjetnosti za Vasa Nikčevića kaže da na njegovim slikama ustvari on svoje energetske tenzije prenosi u jezičke forme, asocijativnog i apstraktnog vokabulara. Ona u nastavku govori da "dinamika kao sila unosi pokret u bojena polja i simbolika kao likovna i pojmovna kategorija predstavljaju osnovne iskazne elemente autora koje on ističe kao primarne u literarnom nazivu svojih izložbi, dok same slike pojedinačno nose višeznačnu odrednicu bez naziva. Tako se u njegovim slikama pod zajedničkim nazivom "Simbol u apstrakciji", sučeljavaju i pretapaju mentalno i spontano, konačno i beskonačno, opšte i pojedinačno. Naime, iz haosa i tame prapočetaka izdvajaju se elementi koji unose red i harmoniju u neuhvatljive praznine beskraja. Apstraktna formalizacija nije napuštena, ona je svedena na kodirani, samosvojni znak koji egzistira u nemjerljivim prostorno - vremenskim dimenzijama.




       Njegove kompozicije, i pored osjećaja samoće i tjeskobe, plijene notom lirske topline i radosti koju umjetnik postiže prefinjenim kolorističkim harmonijama i elementima baroknog iluzionizma koji "uvlači" posmatrača u prostore gdje se individualna psiha gubi u univerzalnoj neuhvatljivosti".



       U katalogu koji prati ovu izložbu, Milica Radulović, istoričar umjetnosti je za slikarstvo Vasa Nikčevića između ostalog napisala i ovo: "Slikartsvo Vasa Nikčevića izmiče jednostavnim interpretacijama i konačnim zaključcima, nudeći uvijek iznova drugačija značenja i dodatna promišljanja. Njeguje ekspresionistički doživljaj koji se poima u eksploziju boja koje karakterišu slikarstvo Vasa Nikčevića. Na platnima karakteriše snažan gest i naglašene tonske vibracije. Ekspresivnost njegovih slika potencira žestinu ideje. Intezivno
osjećanje i razumijevanje savremenosti, jeste ona uočljiva postojanost njegove umjetnosti, očigledna  u   svakom   segmentu  njegovog stvaralaštva. Estetsku konstantu njegovog slikarstva čini boja, tačnije ostvarena harmonija boja.  Upravo takvu vrijednost boje prepoznajem u slikarstvu Vasa Nikčevića, gdje ona ima sposobnost da materijalizuje ideju, stanje svijesti ili duha, postajući tako suštinski element cjelokupnog kreativnog procesa. Izražavajući se na takav način, uglavnom mirnim, pastelnim koloritom, sa tek povremenim intezivnim tonovima plave, zelene i žute, kojima akcentuje pojedine detalje, koji djeluju na "titraj nerva", autor zapravo istražuje beskrajne, nepregledne prostore sopstvene energije, čitavo jedno prostranstvo metafizičkog naboja, u kom prepoznajemo ili naslućujemo skoncentrisanu misao pretočenu u
znak ideju pretočenu u simbol“.



       Ljiljana Zeković za umjetničko stvaralaštvo Peka Nikčevića, između ostalog, kaže: "Pored vajarstva, Peko Nikčević je poznat i po svojim crtežima, koje imamo prilike da vidimo u ovoj izuzetnoj galeriji. Na njegovim ranim crtežima, apstraktne vizualizacije, ekspresivnim gestualnim potezima iscrtani su linearni spletovi- mreže koje egzistiraju u prostoru sa izraženim kontrastima svjelosti- tame. U crtežima prepoznajemo slobodno kretanje ritmalne linearne brazgotine koje simuliraju rustičnu strukturu kamenih formi, ali i kaligrafske znakove u kojima je diskretno infiltrirana autorova signatura. Tražeći da crtežu da svojstva koja ga odvajaju od klasičnih on na njemu aplicira izolir traku unoseći diskretno na ravnu površinu elemente treće dimenzije, i pokazjući da je crtež moguće definisati i neklasičnim sredstvima. Ovdje je, zapravo, izražena asketska čistota svodjenja na suštinsko, koja na kasnijim crtežima sa svijetlim poljima metafizičke praznine, na kojima je "pozitiv" transformisan u "negativ" i tako nagovještava slutnju nečega što se nalazi "iza". Forme Pekovog crteža su svedene na diskretne linearne znake koje se suptilno integrišu u prozračne površine fine valerske razrade. Dakle, njegovi crteži definisani urezima, tragovima, plastificiranim trakama, kontrastima crne i bijele, "srebrnastog sfumata", koje iniciraju princip YIN i YANG, i formirani strogim, promišljenim i racionalnim odnosima strukturalnih elemenata u kojima pulsira jak energetski naboj kao i u njegovoj skulpturi..