![]() |
![]() |
![]() |
|
17.07.2009.
Trg Pjesnika
Na Trgu pjesnika razgovaralo se o umjetnosti. Gost Trga pjesnika bio je Milan Komnenić, književnik koji je govorio o umjetnosti i umjetnicima. Moderator večeri bio je Stanko Papović, selektor likovnog programa.
Na početku razgovora Stanko Papović je predstavio svoga gosta.
Milan Komnenić rođen je u selu Pilatovci kod Bileće 1940 godine. Gimnaziju je završio u Nikšiću, a Filološki fakultet u Beogradu. Milan Komnenić istaknuti književnik: pjesnik, prevodilac, esejista, antologičar, likovni znalac, dugogodišnji urednik u izdavačkom preduzeću Prosveta. Spada u red pisaca i intelektualaca koji su obilježili kraj dvadesetog vijeka. Književnim radom se bavi od 1960 godine. Obajvio je 15 knjiga poezije, tri knjige proze, šest knjiga eseja, šest antologija i zbornika, pet monografija značajnih slikara koje su prevedene na engleski i francuski jezik, petnaest knjiga prevoda. Kao urednik u Prosveti, Komnenić je značajno doprinio formiranju čitalačkog ukusa najšire publike, naročito bibliotekom Erotikon. Na umjetničkom polju djelovao je i kao organizator brojnih likovnih izložbi vrhunskih umjetnika. Književna kritika je visoko ocijenila njegovo pjesničko djelo. Pjesme su mu zastupljene u mnogim srpskim i stranim antologijama. Dobio je nagrade Milan Rakić, Isidora Sekulić, Velika bazijaška povelja Srba u Rumuniji, ali i najznačajniju nagradu za prevodilaštvo u Srbiji - Miloš Đurić.
"Nema velike umjetnosti, nema velike kulture bez želje za jedinstvom". Komnenić nastavlja da misli na jedinstvo u kojem čovjek mora biti u središtu, gdje je ljudsko, humanističko u osnovi. U posebnom osvrtu Komnenić govori o preplavljenosti naših galerija raznim performansima, instalacijama, konceptualnim i drugim stvarima koje postavljaju pitanje umjetnosti i pitanje čovjeka ali ne nastoje da daju odgovor, jer su u suštini nihilističke, defetističke, bez poziva na nadu. "Mislim da umjetnost treba da bude i uvijek je bila i ljepota i nada i vjera i dobrota i humanizam. U protivnom ona sama sebe iznevjerava. Konceptualizam, performansi, instalacije, kompjuterske grafike i sl. su samo jedan nasrtaj na duh umjetnosti na ljepotu umjetnosti. To nije avangarda. U Parizu i u Americi odakle je to stiglo to je jedna uzgredna pojava ali to nije matična pojava kao što to kod nas hvata maha" istakao je Komnenić.
Na pitanje gospođe Branke Bogavac - šta ga je to najviše privuklo da piše monografiju o Dadu Đuriću jednostavno odgovara - "On je genije". Za sve druge umjetnike kaže da je to zbir talenta i ogromnog rada, a za Dada da je to nešto sasvim drugo. "Što god on dotakne, pretvara ga u čisto zlato umjetnosti. Osim tehničkih problema mjerim svaku riječ koju napišem o Dadu i to je jedna velika odgovornost i rizik pisati o tako posebnom umjetniku. Dado i dan danas govori cetinjskim naglaskom ali ja Dada smatram umjetnikom, duhovnikom cijelog svijeta". Kliknite na natpis da bi vidjeli video zapis sa Trga pjesnika
|