SADRŽAJ PO
OBLASTIMA
Književni programi
Likovni programi
Scenska umjetnost
Muzički programi
Arhivska i bibliotečka građa, studije, knjige...
Organizacije, institucije, društva
Manifestacije, festivali
Portreti
Muzejske izložbe
Galerije, foto reportaže, video zapisi



| Naslovna | O projektu | Saradnički program | Linkovi | Kontakt |
 
   
   
     





 



01. jul 2008.
Grad teatar Budva
Muzički program


Barokni duvački ansambl Berlin
MUZIKA KRALJEVA I PRINČEVA

Tekst preuzet iz kataloga koji je izdat povodom održavanja koncerta



Johan Plič
- truba, nacionalna (prva) truba
Umjetnički direktor Baroknog duvačkog ansambla Berlin
Johan Plič je studirao trubu kod prof. Ludviga Gutlera i Gintera Roslera (Prva truba, Gewandhausorchesteriz Lajpciga) u srednjoj muzičkoj školi u Drezdenu i kod Roberta Plata (Filharmonijski orkestar Berlina) u srednjoj muzičkoj školi u Berlinu. Nastavio je studije kod Fridmana Imera (Rana muzika i prirodna truba) u srednjoj muzičkoj školi u Kelnu. Dodatne studije za prirodnu trubu je imao kod Edvarda H. Tara
(Schola Cantoram Basiliensis).

1990. je osnovao Barokni duvački anasambl Berlina, koji se specijalizovao na polju muzike na istorijskom duvačkom instrumentu od 1500-1800g.
Repertoar ansambla obuhvata najranije nađenu prigodbenu i festivnu muziku dvorskih trubača, sagledanu kroz vrhunac umjetnosti sviranja trube u Evropi od kraja 17v do sredine 18v, pa sve do djela orkestarskog izvođenja trube u klasičnom periodu.
Nukleus ansambla čine četiri barokne trube i timpani. Kada su u pitanju koncerti oni su stalno uvećani sa teorbom, baroknim čelom, violom, baroknim trombonom i orguljama. Saradnja sa vokalistima i angažman dodatnih instrumenata omogućava maksimalno predstavljanje čari barokne muzike trube, predstavljene u rasponu od intimne kameme muzike do punog ispisanog zvuka dvorske muzike u svom sjaju. Na taj je način moguće slušaocu predstaviti sve bogate zvuke rane muzičke tradicije.



Barokni trubački ansambl Berlina do sada je uspješno poduzeo organizacije koncerata, emitovanja i snimanja u saradnji sa drugim baroknim orkestrima kao što su Baroque Orchestra Bremen, Capella Cantorum Berlin (Dir. Klaus Ajhorn), Musica Alta Ripa Hanover, Fiori musicali, Saxonian Baroque Orchestra Lajpcig, Batzdorfer Hofkapelle, Musica Florea Prag i mnogim dragim kamernim muzičkim grupama u žanru rane muzike. Ansambl je učestvovao na Bach-Tage Weikersheim i drugim muzičkim festivalima kao što su Gottinger Handelfestspiele, Musikfest Schlos Weikersheim, Festival Hohenloher Musiksommer, Musikfestspiele Potsdam-Sanssouci I ljetnji muzički festival u Sachsen-Anhalt I Mecklenburg-Vorpommern Njemačka. Barokni duvački ansambl Berlina je imao koncertne ture u Austriji, Švajcarskoj, Italiji, Francuskoj, Norveškoj, Izraelu, Republici Češkoj i Poljskoj.



Kratki opis programa


Monarca della Musica — Muzika kraljeva i prinčeva
Zvuci trube i bubnjeva - najpopularniji zvuci kod kraljeva i prinčeva -odzvanjaju na početku i kraju ove kompozicije. Status traba na kraljevskim dvorovima je lako objasniti povezanošću vojske sa muzikom trube; trubači i bubnjari su bili u stvari integralni dio dvorske ceremonije i organizacije. Zvuci trube su pratili živote monarha (moćnika) od kolijevke pa do groba. Ovaj program zato počinje potresnim "Maršom" iz djela Henrija Pursela "Pogrebna muzika za kraljicu Meri", i završava se djelom Džeremaje Klarka "Simfonija" za trubu i bubnjeve, interludom "Ostrvo princeze", operom izvođenom 1699. u Kraljevskom pozorištu. Engleska muzika, kompozitora Pursela, Klarka i Vilijama Birda, čini okosnicu ovog programa, koja ima za cilj da zabilježi jedan od najvažnijih muzičkih žanrova 17v.: ceremonijalne limene muzike i bubnjeva.



Ovo putovanje nas vodi od mediteranskih soba, od Italije - Obećane zemlje muzike, koja je uticala na smjer istorije evropske muzike kao nijedna druga zemlja - prema sjeveru kroz carski glavni grad Beč, i dalje do Kremsiera (sada Kroemeriz - Češka), ljetnje rezidencije moćnih biskupa Olmuca (sada Olomouc). Kako bi se ispunila carska potreba za javnom razmetljivošću, trupe carske trube u Beču su bile u osnovi razvijene kako bi izvodile ceremonijalnu muziku. Ne griješimo ako podrazumijevamo da je želja publike za demonstriranjem moći i bogatstva biskupa u Kremsieru bila ista kao u Beču. Ako je suditi po repertoaru koji se izvodio u Kremsieru, duvački bend, pod vođstvom Primarijusa Pavela Josifa Vejvanoskija, mora da je bio uže integriran u dvorski orkestar, Hofkapelle, nego što je to bio običaj drugdje. Među 6,000 rukopisa koji su sačuvani u biblioteci Palace moguće je naći ne samo brilijantnu ceremonijalnu muziku, već i velikim dijelom nepoznati repertoar kameme intimne i virtuoso muzike, koji se često koristio trubama u koncertima violine, sackbuts i home, i neobičan repertoar po kojem je Kremsier bio poznat.



Monarca della Musica - Muzika kraljeva i prinčeva
Čisti zvuci i skrivena blaga evropske dvorske muzike 17v.

Muzičko putovanje od korijena evropske barokne muzike - od mediteranske do muzike dvorova Beča, Kremsiera i Londona.

Barokni trubački ansambl Berlin na instrumentima epohe umjetnički rukovodilac - Johan Plič

Arno Paduć, Frideriko Oto - komet
Johan Plič, Robert Vanrajn, Ute Hartvih, Ulf Berens - barokna truba
Tan Kutaj- timpani/udaraljke
Hans-Diter Gilisen, Tilo Trithart, Lars Juling, Volkmar Jeger - barokni tromboni
Simon Line - teorba
Kristin Čirge - orgulje


Kompozitori:

Bijađo Marini - (1587 -1665) njegova prva kolekcija instrumentalne muzike je bila izdata 1671. u Veneciji.
Klaudio Monteverdi
Đuzepe Skarani
Johan Hajnrih Šmelcer - dvorski Kapelmajstor
Hajnrih Ignaz Franc Biber
Vilijam Bird - (1546 - 1623) vjerovatno najistaknutiji engleski kompozitor kasnog 16v. Od 1570. bio je član Chapel Royal, i od tada komponuje muziku posvećenu istaknutim aristokratama elizabetanskog dvora.
Henri Pursel
Filip Džejkob Ritler
Džeremaja Klark - (1674 - 1707) je bio vodeći kompozitor generacije koja je pratila Purselovu. Danas je Klark najpoznatiji kao kompozitor crkvene muzike, iako je pisao i velika djela dobre muzike za pozorište.